Get Adobe Flash player
دبستان فضیلت-ایران

به وب سایت مجموعه مدارس دخترانه فضیلت خوش آمدید

انتخاب رشته و هدایت تحصیلی پایه نهم

نظام آموزشی کشورما که شامل سه مقطع ابتدایی ، متوسطه دوره اول و متوسطه دوره دوم است ، یک نقطه عطف بسیار حساس به اسم انتخاب رشته دبیرستان دارد. انتخاب رشته‌ی پایه‌ی نهم یکی از مهم‌ترین وتأثیرگذارترین انتخاب‌های زندگی فرزندانمان است موضوع انتخاب رشته و تعیین رشته تحصیلی توسط دانش آموزان مسئله ای است که در عین سادگی نیاز به توجه و دقت بالایی دارد.
دانش آموزان پایه نهم باید نظرات و انتخاب های خود را از ابعاد مختلفی بررسی نمایند.
می توان گفت که انتخاب رشته تحصیلی در مقطع دبیرستان ، به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری و حتی بیشتر از آن از اهمیت برخوردار است . چه بسا دانش آموزان بسیاری که بعد از کنکور و ورود به دانشگاه و یا حتی بعد از قبول نشدن در کنکور به این نتیجه می رسند که علت عدم موفقیتشان ، اشتباه در انتخاب رشته دبیرستان بوده است .
در همین راستا قسمتی از فعالیت های متوسطه دوره اول فضیلت جلسات مشاوره با دانش‌آموزان و والدین، آزمون‌های استعدادیابی و رغبت سنج، است.
همچنین اهمیت به طرح شهاب و کارنامه دانش آموزان که نشان از علاقمندی ایشان به رشته های مختلف است در دستور کار مدرسه ماست.
به همین منظور مشاورین ما با دیدن نقاط قوت و ضعف دانش آموز و همچنین علاقه او به رشته ای خاص، به انجام هدایت تحصیلی می پردازند.
فرآیند هدایت تحصیلی به منظور كمک به دانش آموزان در زمینه انتخاب رشته تحصيلی ، براساس شناخت استعدادها و توانايی های خود و امكانات و شرايط محيطی تعريف شده است .
ملاک های انتخاب رشته دانش آموزان برای ترسیم آینده باید بر اساس موارد زیر باشد:
علاقه دانش آموز به رشته ای خاص
دارا بودن استعداد و توانایی
نیاز جامعه
نمرات دریافتی در متوسطه اول
چیزی که در ملاک انتخاب رشته بسیار اهمیت دارد این است که در این زمینه به هیچ عنوان اجبار و چشم و هم چشمی وجود نداشته باشد زیرا آینده عزیزانمان به هدایت تحصیلی و انتخاب رشته آنان در پایه نهم وابسته است.
:عوامل تاثیر گذار در هدایت تحصیلی
نظر سنجی از دانش آموزان به منظور توجه به اولویت های انتخاب آنان 10 درصد
عملکرد تحصیلی هر سه پایه هفتم، هشتم و نهم 35 درصد
نظر سنجی از معلمان دروس مختلف 10 درصد
نتایج آزمون های مشاوره ای که شامل آزمون های توانایی و رغبت است 30 درصد
نظر والدین 5درصد
بررسی های مشاوره ای و نظر نهایی مشاور 10 درصد
شایان ذکر است که اولویت اول در هدایت تحصیلی بسیار مهم در انتخاب آن رشته است، نحوه امتیاز بندی اولویت های دانش آموز، معلمان، اولیا و مشاور به صورت زیر است:
اولویت اول 5 امتیاز، اولویت دوم 4 امتیاز، اولویت سوم 3 امتیاز، اولویت چهارم 2 امتیاز، اولویت پنجم 1 امتیاز و اولویت ششم به بعد صفر امتیاز